Bohater bez peleryny, za to z koszulką MPK
28 sierpnia odbył się briefing prasowy poświęcony bohaterskiej postawie pana Marcina – kierowcy MPK, który uratował dławiące się dziecko. Widząc sytuację, zatrzymał autobus i ruszył na pomoc.
- Pan Marcin odjeżdżając z przystanku przy pl. Jana Pawła II, zauważył, że na chodniku doszło do niepokojącego zdarzenia. Niespełna dwuletni chłopiec dusił się w wózku, podczas gdy jego przerażona matka, bezskutecznie próbowała wezwać pomoc. Pomimo obecności wielu gapiów, nikt nie zareagował, ale nasz kierowca, nie zastanawiając się ani chwili, zatrzymał autobus i ruszył na pomoc – wspomina Witold Woźny, prezes MPK.
We wrocławskim MPK zatrudnionych jest ponad 1700 pracowników ruchu, którzy są przeszkoleni do tego, aby nieść pomoc. Jest to o tyle ważne, że są to osoby, które każdego dnia przemieszczają Wrocław i mogą być nawet w najdalszych zakamarkach naszego miasta. Możemy zatem powiedzieć o swoistym systemie monitoringu, który w granicznych sytuacjach niesie pomoc, co z resztą się dzieje. Pan Marcin jest tego przykładem, pani Dagmara, która kilka miesięcy temu powstrzymała niedoszłego samobójcę na moście Milenijnym, pan Dominik, który zauważył nad ranem samotne dziecko przy drodze. Jestem dumny i wdzięczny naszym pracownikom za aktywną i szlachetną postawę w tak trudnych sytuacjach – dodał Witold Woźny.
Spółka, w samym 2024 roku przeszkoliła już 400 pracowników ruchu. Dodatkowo kursy z pierwszej pomocy oraz obsługi pasażera realizowane są każdorazowo dla kursantów szkolących się w ośrodku szkolenia kierowców należącym do MPK.
Znajomość zasad pierwszej pomocy może być przydatna dla każdego
Wrocław szkoli nie tylko kierowców i motorniczych. Nasze miasto organizuje też bezpłatne szkolenia dla mieszkanek i mieszkańców. Z kursów pierwszej pomocy skorzystało już ponad 50 tys. osób, a zapisy na kolejne szkolenia Wrocławskiej Akademii Pierwszej Pomocy trwają zwykle krótką chwilę, ponieważ miejsca rozchodzą się w błyskawicznym tempie – informuje Beata Nawrotkiewicz, przedstawicielka Wrocławskiego Centrum Rozwoju Społecznego.
MPK stawia na bezpieczeństwo
Na początku września pracownicy MPK ruszą w miasto, aby edukować dzieci i młodzież z zasad bezpieczeństwa w komunikacji miejskiej. Chcę także podkreślić, że z nowym rokiem szkolnym rozpoczynamy akcję informacyjną dotyczącą bezpieczeństwa w komunikacji miejskiej. W ramach tej inicjatywy, nasi pracownicy będą rozdawać ulotki edukacyjne pod wrocławskimi szkołami podstawowymi. Pragniemy przypomnieć naszym najmłodszym pasażerom i ich rodzicom, na co powinniśmy zwrócić uwagę podróżując do i ze szkoły – kończy Witold Woźny.