Ikona standardu tekstu prostego

 

Międzynarodowy Dzień Ziemi, który dziś obchodzimy (22 kwietnia) ma przypominać o konieczności dbania o naturalne środowisko. W MPK robimy to jednak nie tylko od święta – działania proekologiczne są częścią  naszejcodziennej działalności. Na ekranach w autobusach i tramwajach pojawiła się także kampania społeczna na ten temat.

Od lat inwestujemy w ochronę środowiska. Niedawno wymieniliśmy oświetlenie swoich zajezdni na energooszczędne lampy LED, zainstalowaliśmy ekologiczną myjnię dla tramwajów i panele solarne na dachu jednej z hal zajezdni autobusowej. Ekologia w tym przypadku idzie pod rękę z… ekonomią.

Redukując pobór prądu z publicznej sieci oczywiście sprzyjamy środowisku, ale także portfelowi wrocławskiego podatnika  – podkreśla prezes MPK Wrocław Krzysztof Balawejder. – Dzięki prądowi ze Słońca pokrywamy 50% zapotrzebowania energetycznego naszej hali obsługi pojazdowej.

Ważne dla nas są również zielone torowiska – powstają one systematycznie od 2020 roku. Mieszkańcy znajdą je m.in. na alei Hallera i przy ulicy Żmigrodzkiej. W tym roku zazielenione zostanie te przy ulicy Złotoryjskiej.

Bardzo ważna jest także zmiana codziennych nawyków. Na przykład jeżeli chodzi o picie wody. Motorniczych i kierowców wyposażyliśmy w wielorazowe butelki, a w swoich obiektach zainstalowaliśmy dystrybutory kranówki.

Zatrudniamy ponad 2700 osób. Mówimy więc o ogromnej skali zużycia plastiku, którą udało nam się ograniczyć – dodaje prezes MPK.

Dodatkowo, część parkingu przy budynku dyrekcji zamieniliśmy w dostępny dla wszystkich mieszkańców ogródek z ławkami, kwiatami i domkiem dla kotów.

Proekologiczne działania kierujemy jednak również na zewnątrz. Rozpoczęliśmy dziś kilkudniową kampanię skierowaną do pasażerów. Równolegle edukujemy naszych pracowników, przypominając m.in. o tym jakie odpady powinniśmy wrzucać do jakich pojemników.