Ikona standardu tekstu prostego

3 dni szkoleń, blisko 60 strażaków, kilkunastu specjalistów MPK Wrocław i zaawansowany sprzęt do ratowania życia, w takich realiach rozgrywa się cykl wspólnych ćwiczeń obu jednostek. Wszystko po to, by w krytycznej sytuacji, w której liczy się każda sekunda, móc reagować szybciej.

Areną szkoleń stała się Zajezdnia Tramwajowa „Borek”. Punktem kulminacyjnym środowych ćwiczeń była symulacja akcji ratowniczej, w której pod kołami tramwaju znalazł się człowiek. W takiej sytuacji kluczowa jest szybka reakcja specjalistów, ale i sprawne użycie zaawansowanego sprzętu, na czele z nowoczesnym torojezdnym dźwigiem MPK Wrocław oraz specjalistycznym pojazdem ratunkowym.

Istotne jest również wypracowanie szybkich schematów działania kilku jednostek, w tym Nadzoru Ruchu MPK, operatorów dźwigowych czy samych strażaków, którzy w rankingach zaufania publicznego są absolutną czołówką. Pokazuje to dobitnie nowy ranking agencji SW Research.  ***

- Waga tego, to, co Wy strażacy robicie, jest nie do opisania. Najlepszym dowodem niech będzie ponad 80 procent społecznego zaufania ludzi dla Waszych działań - mówi Krzysztof Balawejder, prezes MPK Wrocław. - Cieszę się, że spotykamy się przy okazji wspólnych szkoleń, bo zazwyczaj to właśnie straż pożarna i służby MPK są pierwsze na miejscu zdarzeń komunikacyjnych w mieście. Wprawdzie jest tych zdarzeń zdecydowanie mniej, ale właśnie z tego względu musimy być na nie szczególnie gotowi.

Ponad miesiąc temu na ulicy Świeradowskiej doszło do śmiertelnego wypadku, w którym rowerzysta wjechał pod tramwaj. Zginął na miejscu. To wydarzenie skłoniło grupy ratowników do jeszcze większego zaangażowania się w kwestie bezpieczeństwa komunikacyjnego.

- Działamy razem. Zdajemy sobie sprawę, że konieczna jest stała i mocna praktyka. Sprawdzenie możliwości sprzętu ratowniczego tak strażaków, jak i MPK, na czele z dźwigiem torojezdnym. A także, pokazanie dynamiki działań ludzi i ich wzajemnej współpracy, bo nawet najlepszy sprzęt, ktoś musi obsługiwać. Szkolenia trwają. Docelowo chcemy przeprowadzić ćwiczenia ze wszystkimi jednostkami straży pożarnej z terenu Wrocławia - mówi Krzysztof Balawejder, prezes MPK Wrocław.

Symulacja akcji ratowniczej była sposobnością do zaprezentowania możliwości nowoczesnego dźwigu MPK Wrocław, który już w kwietniu stał się pojazdem uprzywilejowanym. Dźwig uniesie masywny kilkudziesięciotonowy tramwaj, może także jeździć po torach, co zdecydowanie ułatwia prowadzenie akcji ratowniczej. Zmieści się pod znakomitą większością wiaduktów kolejowych we Wrocławiu, dzięki sposobności opuszczenia się na specjalnych poduszkach do wysokości 3,7 metra.

Dźwig można obsługiwać zdalnie, z każdego miejsca, nie tylko z kabiny, dzięki sterownikowi radiowemu. Co jest kluczem przy skomplikowanych akcjach ratowniczych. Operator może być wtedy bardzo blisko i z centymetrową precyzją sterować podnośnikiem, by ratować zdrowie a nawet życie. 

Całość dzisiejszej symulacji akcji ratowniczej związanej z wyciąganiem poszkodowanego spod kół tramwaju trwała 6 minut. Licząc od momentu przybycia służb na miejsce zdarzenia.

Zaawansowane narzędzia, to jeden aspekt. Drugim, jak już wiecie, jest człowiek – ratownik.

- Jest nam bardzo miło uczestniczyć we wspólnych szkoleniach z MPK Wrocław. To bardzo potrzebne działania, bo jak Państwo pewnie zauważyliście straż pożarna zmienia swój profil. Już nie jesteśmy typową formacją tylko od gaszenia pożarów. Pożary to 30 procent naszej działalności. Teraz działamy w zakresie szeroko pojętej ochrony ludności - mówi st. bryg. mgr inż. Rafał Wąsek – zastępca komendanta miejskiego Państwowej Straży Pożarnej we Wrocławiu.

- W tak dużym mieście jak Wrocław, z gęstą siatką komunikacyjną, będzie dochodzić do złożonych zdarzeń na drodze. To nieuniknione. I w takich sytuacjach ważny jest czas i profesjonalizm. A dzięki ćwiczeniom ten profesjonalizm będzie jeszcze większy. Będziemy działać lepiej i szybciej. Szybciej ratować życie. W takich szkoleniach, jak to wspólne z MPK Wrocław, chodzi przecież o bezpieczeństwo całego Wrocławia i jego mieszkańców.

Aktualna wspólna seria szkoleń MPK Wrocław oraz strażaków z Państwowej Straży Pożarnej we Wrocławiu rozpoczęła się we wtorek, potrwa do czwartku. W przyszłości szkolenia będą kontynuowane. Mają zaangażować się w nie także inne jednostki ratownicze.

  • *** ranking najbardziej i najmniej zaufanych zawodów:

Najgorsze zawody świata influencer, polityk, youtuber ranking (wirtualnemedia.pl)