Ikona standardu tekstu prostego

Wrocław, 15 czerwca 2020 r.

Czego nie wiesz o klimatyzacji w MPK?

W tym momencie w klimatyzację wyposażonych jest 101 tramwajów i 302 autobusy MPK Wrocław.  Jest ona włączana zawsze, gdy temperatura wewnątrz pojazdu osiąga około 20 stopni Celsjusza.

Jeszcze nie wszystkie pojazdy MPK Wrocław są wyposażone w system klimatyzacji. Pasażerowie mogą odróżnić autobusy i tramwaje klimatyzowane od tych nieklimatyzowanych po piktogramie śnieżynki znajdującej się na burcie.

W tramwajach

W tym momencie w klimatyzację wyposażonych jest 101 tramwajów. Są to:
- 8 szt. tramwajów marki Pesa,
- 31 szt. tramwajów Skoda 19T,
- 62 szt. tramwajów marki Moderus Beta.

W klimatyzację zostanie wyposażonych również 25 sztuk tramwajów typu Protram 205 WrAs, które przejdą remont generalny. Skody 16T, choć nie są wyposażone w system klimatyzacji, to posiadają zaawansowany system nadmuchu. MPK ogłosiło również przetarg na 46 szt. w całości niskopodłogowych i klimatyzowanych tramwajów.

W tramwajach Skoda 19 T klimatyzacja jest włączana przez motorniczego, ale później działa już ona automatycznie. System sam się wyłączy, gdy doprowadzi tramwaj do pożądanej temperatury.

W tramwajach marki Pesa i Moderus Beta motorniczowie załączają system automatycznej klimatyzacji, jednak mają dodatkową możliwość regulacji w trakcie jego pracy.

W autobusach

302 autobusy wrocławskiej komunikacji są klimatyzowane, To:
- 57 autobusów Solaris,
- 35 autobusów Mercedes-Benz Citaro 1,
- 110 autobusów Mercedes-Benz Citaro 2,
- 30 autobusów firmy Mobilis,
- 70 autobusów firmy Michalczewski.

W tym roku nastąpi wzrost liczby klimatyzowanych autobusów. Jeszcze na początku 2020 69 proc. było wyposażonych w ten system. Pod koniec roku, dzięki zakupowi 60 nowych Mercedesow-Benz Citaro 2 oraz podpisaniu umowy na 30 pojazdów z firmą Mobilis, wrocławska komunikacja miejska będzie mogła się pochwalić 85 proc. klimatyzowanych autobusów. W ciągu najbliższych lat MPK Wrocław wymieni także pozostałe pojazdy na nowocześniejsze i wyposażone w system klimatyzacji.

We wszystkich autobusach klimatyzacja włącza się automatycznie w kabinie kierowcy i w przedziale dla pasażerów. Decyduje o tym komputer pokładowy na podstawie temperatury.

Klimatyzacja w pojeździe komunikacji miejskiej jest w stanie skutecznie obniżyć temperaturę o 3-5 stopni Celsjusza. Wpływ na to ma otwieranie co przystanek drzwi pojazdów, co sprawia że do tramwaju i autobusu wpada gorące powietrze.

Choć technicy MPK oraz firm podwykonawczych starannie pracują nad sprawnością wszystkich pojazdów, to niestety w czasie przejazdu może dojść do sytuacji, w której system klimatyzacji ulegnie awarii. Pasażer zawsze może zasygnalizować taką sytuację kierowcy lub motorniczemu, zgłosić awarię bezpośrednio do Biura Obsługi Pasażera MPK (tel. 71 321 72 71, lub bo92.fg5op@mpk.wroc.pl) czy też dać znać pracownikom obsługującym profil Facebook MPK Wrocław, którzy są w stałym kontakcie z dyspozytorami.