Legenda alpinizmu upamiętniona – Wanda Rutkiewicz została patronką tramwaju MPK Wrocław
Moderus Gamma 2 o numerze bocznym 3308 nosi od dzisiaj imię wybitnej himalaistki. Wanda Rutkiewicz uczyła się i studiowała w stolicy Dolnego Śląska. W naszym regionie podjęła pierwsze próby wspinaczkowe. Jest pierwszą kobietą na świecie, która postawiła stopę na szczycie K2 i pierwszą Europejką, która stanęła na Mount Everest – najwyższym szczycie ziemi.
MPK Wrocław poprzez inicjatywę tramwajów patronackich stara się uhonorować postaci ważne dla lokalnej społeczności. Od początku roku wyróżniono już w ten sposób pięć osobistości – artystkę Marię Koterbską, koszykarza Adama Wójcika, duszpasterza ks. Stanisława Orzechowskiego, poetę i autora tekstów – Andrzeja Waligórskiego, a także filozofkę i patronkę Europy – Edytę Stein. Teraz przyszła pora na fenomenalną alpinistkę Wandę Rutkiewicz, mocno związaną z naszym miastem.
– Jak byłem nastolatkiem, to w domu słuchaliśmy Sygnałów Dnia w Polskim Radiu. Komercyjnych stacji wtedy nie było, a Polskie Radio było publiczne nie tylko z nazwy. Dwie wiadomości szczególnie utkwiły mi w pamięci. Rok 1991 i śmierć Freddiego Mercurego, frontmena zespołu Queen, bo ona wywróciła całkowicie moje myślenie o muzyce. I rok 1992 – zaginięcie Wandy Rutkiewicz, jej postać pozwoliła mi na nowo spojrzeć na to, czym są ambicje, czym marzenia i jak je z konsekwencją realizować. Tramwaj jej imienia ma upamiętnić taką niezłomną postawę w dążeniu do celu – mówi Krzysztof Balawejder, prezes MPK Wrocław.
Wanda Rutkiewicz uczyła się w II Liceum Ogólnokształcącym we Wrocławiu, studiowała na Politechnice Wrocławskiej, uzyskała dyplom inżyniera-elektronika i pracowała w Instytucie Automatyki Systemów Energetycznych. Na uroczystości nadania Jej imienia tramwajowi MPK Wrocław pojawili się więc przedstawiciele PWr, II LO, a także Szkoły Podstawowej nr 81 im. Wandy Rutkiewicz. Można było także obejrzeć legendarny autobus Jelcz, którym jeżdżono przed laty na wyprawy alpinistyczne oraz zobaczyć pokazowe obozowisko himalaistów.
- Jestem absolutnie wzruszona i pięknie dziękuję MPK Wrocław za tę wyjątkową inicjatywę. Nie mogę sobie wyobrazić lepszego sposobu na utrwalenie pamięci o Wandzie – mówi Janina Fies, siostra Wandy Rutkiewicz.
Wanda Rutkiewicz zapowiadała się na świetną siatkarkę, grała w pierwszej lidze i kandydowała do gry w reprezentacji Polski. Postawiła jednak na zdobywanie szczytów. Pierwsze wspinaczkowe próby podjęła w Rudawach Janowickich, koło Jeleniej Góry. W roku 1962 ukończyła kurs taternicki na Hali Gąsienicowej w Tatrach. Była też członkinią wrocławskiej Sekcji Grotołazów oraz Klubu Wysokogórskiego – najpierw we Wrocławiu, potem w stolicy.
Po Tatrach przyszedł czas na Alpy, Pamir, Hindukusz i Himalaje. 16 października 1978 r. jako trzecia kobieta na świecie i jednocześnie pierwsza Europejka stanęła na Mount Everest, najwyższym szczycie Ziemi. Z kolei 23 czerwca 1986 r. postawiła stopę na szczycie K2 jako pierwsza kobieta na globie, za ten wyczyn została wpisana do księgi rekordów Guinnessa.
- Nie znam osoby bardziej zdeterminowanej niż Wanda, przebijała pod tym względem wielu innych wspinaczy, musiała zawsze wyżej, chciała nam-facetom zawsze dołożyć – mówi Krzysztof Wielicki, wybitny himalaista, współuczestnik wypraw z Wandą Rutkiewicz. - Ona nie tylko wyznawała filozofię, że marzenia się spełniają. Mówiła, że trzeba je spełniać. Jest prawdziwą ikoną alpinizmu. Ta inicjatywa, w której MPK chce uhonorować wybitne jednostki i ich osiągnięcia jest godna pochwały. Ten tramwaj jest jeżdżącą pamięcią o Wandzie Rutkiewicz – dodaje.
Wyczyny Wandy Rutkiewicz znane były na całym świecie. Autorskie przedsięwzięcie zdobycia wszystkich czternastu ośmiotysięczników na ziemi nazwała „Karawaną do marzeń”. Ostatecznie zdobyła osiem z nich: Mount Everest, Nanga Parbat, K2, Sziszapangmę, Gaszerbrum II, Gaszerbrum I, Czo Oju i Annapurnę. Zaginęła w maju 1992 r. podczas ataku szczytowego na Kanczendzongę, dziewiąty z ośmiotysięczników.
MPK Wrocław rozpoczęło społeczną akcję patronackich tramwajów, by upamiętnić ważne dla lokalnej społeczności postaci oraz ich działalność. W ostatnim czasie prezes MPK Wrocław Krzysztof Balawejder złożył propozycję dziennikarzom wrocławskich mediów, żeby wybrali patrona bądź patronkę tramwaju Moderus Gamma o numerze bocznym 3325.