Ikona standardu tekstu prostego

 

#WrocławSięSzczepi – Solidarnie przeciw COVID-19. MPK dowiezie do punktów szczepień osoby z niepełnosprawnościami w stopniu znacznym oraz seniorów mających problem w dotarciu tam we własnym zakresie. Usługa będzie bezpłatna.

Chciałbym i myślę, że wszyscy chcielibyśmy, by nasze życie wróciło wreszcie do normy. Byśmy mogli bezpiecznie pracować, odpoczywać, spotykać się. Dlatego proszę naszych seniorów, aby zaszczepili się, a do młodszych mieszkańców także ma prośbę: umożliwcie zaszczepienie się waszym rodzicom, dziadkom, bliskim. Ich zdrowie jest dla Was i dla nas najważniejsze. Pomóżcie w zapisaniu się do przychodni i w transporcie – mówi prezydent Wrocławia Jacek Sutryk.

Szczepienia wrocławskich seniorów mają się rozpocząć 25 stycznia, a ich tempo będzie zależało od rządowych dostaw szczepionek. Sukces programu – a więc to, jak szybko zapewnimy bezpieczeństwo osobom szczególnie narażonym na ciężki przebieg choroby – zależy od liczby wyszczepionych osób. Dlatego wrocławski przewoźnik wspiera Wydział Zdrowia i Spraw Społecznych Urzędu Miejskiego Wrocławia oraz Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej i włącza się w akcję, mającą na celu ułatwianie mieszkańcom z ograniczoną mobilnością w dotarciu do odpowiedniego punktu. Aby skorzystać z dojazdu trzeba, podczas rejestracji na szczepienie, zgłosić potrzebę skorzystania z transportu organizowanego przez Miasto.

–  Z naszej pomocy w dowiezieniu do punktów szczepień mogą skorzystać zarówno osoby z niepełnosprawnościami w stopniu znacznym, jak i seniorzy od 70. roku życia, którzy nie są w stanie we własnym zakresie dotrzeć w te miejsca – wyjaśnia prezes MPK Krzysztof Balawejder. – Pomoc seniorom i innym mieszkańcom z ograniczoną mobilnością to jedna z naszych najważniejszych misji podczas tej pandemii.

Miejski przewoźnik ma już doświadczenie w dowozie osób z ograniczoną mobilnością. Rok i dwa lata temu zapewnił on transport m.in. seniorom do punktów wyborczych podczas wyborów do Europarlamentu oraz wyborów prezydenckich.

Ponad milion złotych na walkę z Covid

Pomoc w dowozie do punktów szczepień to jedno z wielu działań, które wrocławski przewoźnik podejmuje w odpowiedzi na panującą pandemię. Gdy tylko koronawirus pojawił się w Polsce kontrolerzy MPK zostali pomagali w dostarczaniu paczek żywnościowych seniorom. Później spółka, w porozumieniu z Uniwersytetem Medycznym, uruchomiła regularny przewóz białego personelu pomiędzy kampusem uczelni a Uniwersyteckim Szpitalem Klinicznym przy ul. Borowskiej. Spółka wydłużyła też czas czyszczenia taboru, wprowadziła częstsze ozonowanie i dezynfekcję metodą elektrostatyczną swoich pojazdów. Na trasach pojawiły się też dodatkowe pojazdy (tzw. bisy), których zadaniem jest zmniejszenie zapełnienia na najbardziej uczęszczanych liniach. Na wszystkie działania związane z przeciwdziałaniem rozwojowi epidemii przewoźnik wydał do końca listopada 2020 roku ponad milion złotych.

Do przejazdów organizowanych przez Miasto uprawnione są osoby spełniające następujące kryteria:

• osoby niepełnosprawne, posiadające aktualne orzeczenie o niepełnosprawności w stopniu znacznym, o kodzie 05-R lub 10-N, albo odpowiednio I grupę w związku z w/w schorzeniami,

• osoby w wieku 70 lat i więcej (70+), mające obiektywne i niemożliwe do przezwyciężenia we własnym zakresie trudności w samodzielnym dotarciu do punktu szczepień najbliższego miejscu zamieszkania - nie mające możliwości dotarcia do punktu szczepień bez udziału transportu gminnego, a posiadające możliwość samodzielnego poruszania się po powierzchniach płaskich oraz wchodzenia i schodzenia po schodach, którym rodzina lub bliscy z przyczyn losowych nie mogą zapewnić pomocy w dotarciu do punktu szczepień.