Ikona standardu tekstu prostego

Od soboty 22 lipca rejsowe autobusy MPK jeżdżą już nowo otwartym odcinkiem trasy TAT na Nowy Dwór. 
W piątek inaugurowaliśmy otwarcie wiaduktu uroczystą paradą autobusową. 


Z ogromną radością i dumą informujemy o pomyślnym zakończeniu długo oczekiwanej inwestycji – kolejnego odcinka powstającej Trasy Autobusowo-Tramwajowej przez Nowy Dwór. W piątek, 21 lipca, mieliśmy przyjemność świętować ten ważny moment, wraz z pasażerami i miłośnikami transportu publicznego, tłumnie zgromadzonymi.

                    

 

Nowy wiadukt, Nowy Dwór, nowa trasa. I to jaka!

Parada autobusów, która towarzyszyła inauguracyjnemu otwarciu wiaduktu na TAT, była nie tylko okazją do świętowania, ale również wyrazem naszego szacunku i wdzięczności dla wrocławian, z cierpliwością i otwartością wspierających trwające prace i modernizacje w mieście. Trasa Autobusowo-Tramwajowa to największa inwestycja komunikacyjna we Wrocławiu od 1949 roku. całego zadania, nadzorowanego przez Wrocławskie Inwestycje, to 390 mln zł, z czego ponad 182 mln zł to dofinansowanie z Unii Europejskiej. Na TAT składać się będą kilometry nowych torów tramwajowych i trakcji, ale także przystanki, chodniki, kanalizacja i odwodnienia, przebudowana jezdnia, sieci podziemne, zieleń, stacja prostownikowa, pętla, przejścia i ścieżki rowerowe oraz dwa wiadukty. Z okazji piątkowego uroczystego otwarcia jednego z nich, wiaduktu na wysokości ul. Robotniczej, MPK Wrocław przygotowało kilka wyjątkowych atrakcji – specjalne prelekcje, wystawę tematyczną, oraz, oczywiście, uroczysty przejazd autobusów.
Podczas inauguracji mieliśmy wyjątkową okazję przyjrzeć się wiaduktowi z bliska, co pozwoliło uczestnikom zrozumieć skalę i znaczenie tego przedsięwzięcia dla miasta. Opowiadał o nim kierownik projektu, Pan Wojciech Kaim. Stworzone w ramach TAT wiadukty stanowiły bowiem spore wyzwanie zarówno dla inżynierów, jak i budowniczych, z uwagi na zupełnie nowe, innowacyjne rozwiązania — wiemy już, że niezawodne! Była to jedyna taka szansa, by z bliska przyjrzeć się obiektowi, jako że od momentu otwarcia trasy dla autobusów, ruch pieszych nie będzie tam możliwy.   

                  

Przeszłość i przyszłość na kółkach. Uroczysta parada autobusowa

Wyjątkową paradę autobusów ubarwiliśmy nie tylko wspomnieniami z przeszłości, prezentowanej przez choćby kultowe autobusy Jelcz, ale i snutą wspólnie wizją przyszłości, która już wkrótce stanie się w naszym mieście normą. Stąd też, oprócz zabytkowych pojazdów, udostępnionych przez Klub Sympatyków Transportu Miejskiego, a także najnowocześniejszego, obecnego taboru MPK, w wydarzeniu wziął udział autobus elektryczny Mercedes-Benz eCitaro. To także on poprowadził uroczysty przejazd – choć jeszcze w piątek widok ten wzbudzał powszechne zdziwienie i zachwyt, już wkrótce stanie się normą, a elektryczne autobusy na stałe zagoszczą na ulicach Wrocławia. 
Kolejki chętnych ustawiały się do każdego z obecnych na wydarzeniu wozów, jednak nie da się ukryć, że serca uczestników skradły najstarsze pojazdy, w tym kabriolet Fredruś. Entuzjazm jego pasażerów nie przygasł nawet, gdy podczas parady złapała nas krótka, acz treściwa ulewa. Zarówno wiadukt, jak i uśmiechy uczestników wydarzenia (nawet tych podróżujących bez dachu ), okazały się w pełni wodoodporne! O pięknie odrestaurowanych zabytkowych pojazdach z pasją opowiadał w piątek członek KSTM, nasz motorniczy, dr Tomasz Sielicki. Parada byłą swoistą podróżą przez historię i teraźniejszość komunikacji miejskiej – od pojazdów, które przed laty przewoziły wrocławian w najdalsze zakątki miasta, po nasz najnowocześniejszy tabor, reprezentujący przyszłość ekologicznej mobilności w mieście.

Więcej o zmianach w kursowaniu autobusów w zwiazku z oddaniem trasy TUTAJ.

 

Dziękujemy wszystkim tak licznie przybyłym na paradę z okazji otwarcia wiaduktu na TAT. To właśnie Wasza obecność sprawiła, że wydarzenie to było tak wyjątkowe - niezwykle cieszymy się, że mogliśmy inaugurować ten odcinek trasy razem i to tak tłumnie! Zapraszamy Was do korzystania z nowego wiaduktu i cieszenia się z jego funkcjonalności oraz piękna, a my obiecujemy kontynuować naszą misję zapewnienia wygodnej, ekologicznej i zrównoważonej komunikacji miejskiej dla wszystkich naszych pasażerów.

Mamy nadzieję: do zobaczenia wkrótce! Na trasie TAT i wszystkich innych wrocławskich drogach!