Ikona standardu tekstu prostego

Ponad cztery i pół tysiąca kilometrów na rzecz najbardziej potrzebujących!

Z ostatnim dniem marca Streetbus zakończył kolejny sezon kursowania - oznacza to, że ma za sobą kilka miesięcy conocnych kursów i tysiące przejechanych kilometrów. Co jednak najważniejsze, to kolejny sezon niesienia pomocy.

Nasza "Ogrzewalnia na kółkach" przemierza wrocławskie ulice już od 2020 roku, stanowiąc schronienie dla potrzebujących podczas najmroźniejszych zimowych nocy. W jego wnętrzu można się ogrzać i zjeść ciepły posiłek, a także dojechać nim do schroniska św. Brata Alberta przy ulicy Gajowickiej. Streetbus to wspólna akcja Wydziału Partycypacji Społecznej, Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, MPK i organizacji pozarządowych – Fundacji Szerszy Krąg i Homo Sacer, odpowiadających za przygotowanie i wydawanie posiłków. To także właśnie dzięki nim w Streetbusie obecna jest niezastąpiona załoga streetworkerów oferująca rozmowę, wsparcie i pomoc w stanięciu na nogi.

31 marca br. Streetbus, po dobrze wykonanym zadaniu, zjechał do zajezdni, by powrócić znów w listopadzie. 

Miniony sezon Streetbusa w liczbach:

-> 28 777 przejechanych kilometrów

-> 3 611 godzin w terenie

-> 4 698 przejechanych kilometrów w tym sezonie (od 17 listopada 2022 roku do 31 marca 2023)

-> 33 500 wydanych talerzy z gorącą zupą 

Streetbus rozpoczynał swój kurs co wieczór, 7 dni w tygodniu, o godz 20.00 z ul. Sieradzkiej, by następnie zrobić postój w paru lokalizacjach, na których już czekały na niego osoby bezdomne i w trudnej sytuacji życiowej. Każdej nocy wydawanych było ok. 120 porcji zupy. Dla korzystających z pojazdu był to często jedyny ciepły posiłek w ciągu dnia, a przy okazji - co dla wielu okazywało się nawet ważniejsze - szansa, by poczuć trochę ciepła ludzkiego, spotkania i rozmowy.

Zjazd do zajezdni do dla Streetbusa zaledwie przerwa - wróci znów na drogi, gdy temperatury niebezpiecznie spadną, stanowiąc zagrożenie dla osób w kryzysie bezdomności. I znów będzie nieść dobro, przez kolejne tysiące kilometrów i rąk.