Tramwaj im. kard. Kominka w 50-lecie śmierci metropolity
Człowiek pogranicza, orędownik pokoju, jeden z budowniczych powojennego pokoju polsko-niemieckiego i, szerzej, europejskiego… a od dziś także patron jednego z naszych pojazdów! Tramwaj im. kard. Kominka już mknie po szynach.
Kardynał Bolesław Kominek (1903–1974) ‒ arcybiskup metropolita wrocławski, uczestnik Soboru Watykańskiego II, inicjator i autor orędzia biskupów polskich do biskupów niemieckich z 1965 r., w którym padły słynne słowa „przebaczamy i prosimy o przebaczenie”.
W niedzielę 10 marca, w 50-tą rocznicę śmierci metropolity, we Wrocławiu odbywał się szereg uroczystości, w tym także nadanie tramwajowi wrocławskiego MPK jego imienia. Obecni na wydarzeniu byli liczni przedstawiciele duchowieństwa, na czele z ks. biskupem pomocniczym Maciejem Małygą, prezes zarządu MPK Witold Woźny, wiceprezes Przemysław Nowicki, dyrektor Ośrodka "Pamięć i Przyszłość" Andrzej Jerje oraz przedstawiciele wrocławskiego ratusza. Podkreślone zostały związki kard. Kominka ze stolicą Dolnego Śląska, jak i świadectwo jego życia i działalności, nadal obecne w mieście.
Bolesław Kominek urodził się 23 grudnia 1903 r. w Radlinie (dziś dzielnica Wodzisławia Śląskiego). Jego życie toczyło się na pograniczu dwóch kultur, co przełożyło się na późniejszą działalność na rzecz powojennego pojednania polsko-niemieckiego. W czasie II wojny światowej organizował pomoc dla więźniów obozów koncentracyjnych, a po wojnie został pierwszym administratorem apostolskim Śląska Opolskiego, podnosząc z gruzów życie religijne na tym terenie. Jego działalność spotykała się z wrogością i licznymi prześladowaniami ze strony władz komunistycznych, dlatego też sakrę biskupią przyjął potajemnie, a urząd, związany z rezydencją we Wrocławiu, objąć mógł dopiero po fali odwilży w 1956 r. Sześć lat później mianowany został na arcybiskupa metropolitę wrocławskiego, kontynuując pracę na rzecz rozwoju Kościoła na Dolnym Śląsku oraz odbudowania relacji polsko-niemieckich.
Był m.in. sekretarzem Akcji Katolickiej i wiceprzewodniczącym Rady Konferencji Episkopatów Europy, w latach 1962-1965 uczestniczył w obradach Soboru Watykańskiego II. To właśnie na zakończenie Soboru, 18 listopada 1965 r., zostało wystosowane „Orędzie biskupów polskich do ich niemieckich braci w chrystusowym urzędzie pasterskim”. Pomysłodawcą i głównym autorem dokumentu, znanego też jako “Orędzie pojednania” był właśnie arcybiskup Kominek. Podkreślał, że bez aktu wybaczenia niemożliwe jest obchodzenie Millenium Chrztu Polski w prawdziwie chrześcijańskim duchu. W odpowiedzi na list, biskupi niemieccy wzięli udział w obchodach tysiąclecia chrztu narodu polskiego; zapoczątkował on także proces dialogu i odbudowywania relacji między narodami.
Kardynał Kominek zmarł 10 marca 1974 r. i spoczął w Katedrze Wrocławskiej. Pozostawił po sobie niezatarte ślady w historii polskiego Kościoła i pojednania europejskiego. Zapisał się w historii Wrocławia, Polski i Europy jako prawdziwy wizjoner, duchowny odważny i dążący do pokonania skutkow wyniszczającego konfliktu; łączący i wspierający lokalną wspólnotę i mieszkańców. Na wrocławskim Ostrowie Tumskim znajduje się jego pomnik wraz z napisem “przebaczamy i prosimy o przebaczenie” po polsku oraz niemiecku.
To właśnie na Ostrów Tumski poprowadziła pierwsza trasa nowo nazwanego pojazdu, którym uczestnicy uroczystości udali się na dalsze obchody. W auli Papieskiego Wydziału Teologicznego, w obecności abp. Józefa Kupnego odbyła się oficjalna prezentacja odnalezionego i sprowadzonego do Wrocławia rękopisu orędzia, zaś w katedrze podziwiać można było wystawę poświęconą kardynałowi, jak i zobaczyć jego grób.
Tu, we Wrocławiu, gdzie miejsce jest dla każdego; tu, w pojazdach, którymi codzień podróżują osoby różnych krajów, języków i wyznań, świadectwo jedności i wspólnoty jest szczególnie ważne i żywe. Dziękujemy Centrum Historii Zajezdnia, przedstawicielom archidiecezji i wszystkim obecnym na dzisiejszych uroczystościach z okazji 50-lecia śmierci kardynała. Dobrych przejazdów dla każdego!