Ikona standardu tekstu prostego


Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne we Wrocławiu wystawiło fakturę ministrowi aktywów państwowych Jackowi Sasinowi. Wszystko przez wzrost cen za energię elektryczną oraz paliwo, którymi są zasilane nasze pojazdy. W przyszłym roku, w porównaniu do roku 2020, rachunki wzrosną o prawie 50 proc.!

Na początku października 2020 za cysternę oleju napędowego płaciliśmy 98 151 zł. Rok później (październik 2021) ta opłata wzrosła do 147 181 zł, co oznacza wzrost o około 49 proc.

To kolejny rok, kiedy musimy zwiększać budżet przeznaczony na paliwo oraz energię elektryczną. W 2020 r. ta opłata wynosiła ponad 63,5 mln zł. Szacuje się, że na koniec bieżącego roku suma wydatków za prąd i paliwo wyniesie ponad 75,2 mln zł. Według naszych wyliczeń, rachunki w 2022 roku wyniosą blisko 99 mln zł!

– Według naszych wyliczeń, w przeciągu dwóch lat opłaty za olej napędowy, którym napędzane są nasze autobusy, oraz prąd, który zasila nasze tramwaje, a niedługo także autobusy elektryczne, wzrosną o blisko 50 proc., co przekłada się na kwotę ponad 35 mln zł – alarmuje prezes MPK Krzysztof Balawejder. – Za taką sumę moglibyśmy kupić około 30 nowych autobusów, zamiast skupiać się na coraz wyższych rachunkach.

Czy rząd zareaguje i przyzna rekompensatę?

MPK Wrocław oczekuje działań i reakcji rządu. Podczas konferencji prasowej prezes Krzysztof Balawejder wystawił wicepremierowi i ministrowi aktywów państwowych Jackowi Sasinowi symboliczną fakturę na 35 305 000 zł.

Nadzorujący spółki skarbu państwa – w tym Orlen, Lotos czy Tauron – Jacek Sasin zapowiadał rekompensaty za rosnące ceny energii. – Oczekujemy, że odpowiednim wsparciem zostaną objęte m.in. takie przedsiębiorstwa, jak MPK – uzupełnia Krzysztof Balawejder.

Pasażerowie mogą być spokojni

Uspokajamy – rosnące zobowiązania nie uderzą w portfele pasażerów.

– Nie ma mowy o podnoszeniu jakichkolwiek opłat dla naszych pasażerów – zapewnia prezes MPK. – Zrobimy także wszystko, by budżety na inwestycje i TORYwolucję nie uległy w kolejnych latach zmniejszeniu.