Ikona standardu tekstu prostego

 

Streetbus znów na ulicach Wrocławia!

W czwartek, 17 listopada, swoje kursy wznowił wrocławski Streetbus — autobus dla osób w kryzysie bezdomności i trudnej sytuacji życiowej. Daje możliwość ogrzania się przy ciepłym posiłku, a także rozmów ze streetworkerami, wskazującymi możliwe ścieżki pomocy.

Mroźne jesienno-zimowe noce nie są przyjemne dla nikogo. Dla osób ubogich i bezdomnych, pozbawionych dachu nad głową, stanowią jednak śmiertelne zagrożenie.

Z pomocą przychodzi “ogrzewalnia na kółkach”. Streetbus to wspólna akcja Wydziału Partycypacji Społecznej, Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, MPK i organizacji pozarządowych – Fundacji Szerszy Krąg i Homo Sacer. To właśnie dzięki nim w Streetbusie obecna jest niezastąpiona załoga oferująca rozmowę, wsparcie i pomoc.

Dotychczasowa trasa autobusu to 24 tysiące kilometrów — ponad połowa długości równika! Streetbus ma za sobą już 3 000 godzin w drodze - i wcale nie zamierza się zatrzymać!

“Wszyscy chcielibyśmy, by ta inicjatywa nie była już nikomu potrzebna. Doświadczenie pokazuje jednak, że jest inaczej, a Streetbus cieszy się ogromnym zainteresowaniem — w poprzednich sezonach wydawanych było około 100, czasem nawet 200 posiłków na dobę” – tłumaczy prezes MPK Krzysztof Balawejder.

Kurs rozpoczyna się codziennie o godz 20.00 z ul. Sieradzkiej.

Dłuższy postój przewidziany jest w 4 lokalizacjach, ale po drodze autobus zatrzymuje się również na 6 przystankach na życzenie, przeznaczonych dla osób, które nie mogą dotrzeć na miejsca postoju.

Przystanki to: Hallera (NŻ), FAT (NŻ), Bzowa (Centrum Zajezdnia), Pl. Orląt Lwowskich (NŻ), Galeria Dominikańska (NŻ), Pl. Grunwaldzki (NŻ), Katedra, Kościuszki (NŻ), Sucha, Zaporoska.

Rozkład jazdy i trasa przejazdu są stałe każdego dnia.

Streetbus kończy swoją trasę w pobliżu ogrzewalni św. Brata Alberta przy ul. Gajowickiej 62 we Wrocławiu.

Autobus jeździ 7 dni w tygodniu, od godz. 20.00 do 23.30, aż do końca marca 2023 r.

“Z pomocy korzystają nie tylko osoby w kryzysie bezdomności, ale również wszyscy ci, których nie stać na ciepły posiłek w ciągu dnia. Streetbus jest często ku temu jedyną okazją” — tłumaczy prezes Balawejder.

W obliczu trudnej sytuacji finansowej, w jakiej znalazło się obecnie wielu wrocławian, szacuje się, że liczba korzystających z pomocy wzrośnie.

Podczas całej działalności Streetbusa wydanych zostało już ponad 68 tysięcy posiłków. Może przyjść każdy, kto jest głodny, kto potrzebuje odrobiny ciepła — tego, który daje talerz zupy, ale i obecność drugiego człowieka.