Ikona standardu tekstu prostego

 

Ponad 13 tys. zaszczepionych osób – to rezultat półrocznej działalności SZCZEPCIObusa MPK Wrocław. Autobus-mobilny punkt szczepień przeciwko COVID-19, przez 6 miesięcy odwiedzał miejsca zarówno w centrum miasta, na odległych osiedlach, jak i w podwrocławskich gminach.

Głównym zadaniem SZCZEPCIObusa jest dotarcie tam, gdzie są wrocławianie – do ich ulubionych miejsc spacerowych, na ich osiedla, do zakładów pracy czy nawet pod parafie, instytucje kultury albo na miejsca ważnych dla życia miasta wydarzeń. Tam oczekuje wraz z zespołem medyków na wszystkich chętnych do zaszczepienia się.

Od początku istnienia SZCZEPCIObus  pokonał prawie 5 tysięcy kilometrów. Jego załoga spędziła w trasie ponad 350 godzin. Najważniejszą statystyką jest jednak ta dotycząca liczby podanych szczepionek – bo ona przekłada się na dziesiątki, a być może nawet setki uratowanych istnień ludzkich.

Gdy 1 lipca ruszyliśmy z tym ważnym społecznie projektem, zakładaliśmy, że sukcesem będzie zaszczepienie tysiąca osób. Cieszymy się, że ten wielki sukces odnieśliśmy już aż trzynaście razy – mówi prezes MPK Wrocław Krzysztof Balawejder. – Naszą radość wzbudza przede wszystkim zaufanie, którym obdarzyli nas wrocławianie i przyjezdni. Ale także to, że formuła, którą zaproponowaliśmy, po prostu się sprawdziła. Mieszkańcy chętniej szczepią się, gdy mogą to zrobić blisko siebie, bez rejestracji i dodatkowych formalności.

O popularności SZCZEPCIObusa świadczy jednak nie tylko ogrom ustawiających się do niego chętnych, ale także liczba telefonów z zaproszeniami, jakie przewoźnik odbierał od organizatorów plenerowych wydarzeń, kierowników zakładów pracy, przedstawicieli parafii czy rad osiedli, które chciały gościć mobilny punkt szczepień na swoim terenie. Z usług SZCZEPCIObusa skorzystali także nawet funkcjonariusze i pracownicy Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu.

Misja SZCZEPCIObusa polega jednak nie tylko na walce z COVID-19. W tym tygodniu specjalny autobus MPK pomógł zaszczepić przeciwko grypie pensjonariuszy wrocławskich Domów Pomocy Społecznej. Odwiedził w tym celu placówki przy ul. Lutra, Świątnickiej, Okulickiego i Farnej. To element programu bezpłatnych szczepień ochronnych przeciwko grypie, prowadzonego przez Urząd Miejski Wrocławia.

#WrocławSięSzczepi

Wrocław bardzo aktywnie wspiera Narodowy Program Szczepień, tworząc własną kampanię edukacyjną #WrocławSięSzczepi Solidarnie przeciw Covid. W mieście odbywają się także specjalne akcje szczepionkowe. Łącznie we Wrocławiu podano już 1 323 890 szczepień, co plasuje stolicę Dolnego Śląska wśród najlepiej wyszczepionych gmin w kraju.