Ikona standardu tekstu prostego

Nie zwalniamy tempa! Dotychczasowa TORYwolucja pokazała, że da się i warto. Także w tym roku czeka nas wiele nowych inwestycji, na które wydamy blisko 82 mln zł.

- Świętej pamięci Krzysztof Balawejder wielokrotnie powtarzał, że MPK to drużyna, to sztafeta. MPK dziś wygląda zupełnie inaczej niż cztery lata temu – to zasługa Krzysztofa, ale też jego współpracowników i naszych wspólnych działań – mówi prezydent Wrocławia Jacek Sutryk - W takich sytuacjach najwięcej mówią konkretne liczby. Od 2020 roku na Torywolucję wydaliśmy ponad 240 mln zł, to 48 zrealizowanych inwestycji torowych. Wymieniliśmy 107 zwrotnic, 65 rozjazdów, ponad 20 kilometrów torów. Warto pamiętać, że rewolucja komunikacyjna we Wrocławiu to także 240 nowych autobusów na ulicach Wrocławia, 101 nowych i zakontraktowanych tramwajów i 43 tramwaje po modernizacji.

To wszystko nie byłoby możliwe bez wsparcia Prezydenta Jacka Sutryka, Rady Miejskiej Wrocławia, naszych pracowników i torowców, a także śp. Prezesa MPK, Krzysztofa Balawejdera, pomysłodawcy TORYwolucji, który poświęcił się jej w ostatnich latach bez reszty.

My, także w jego imieniu, jedziemy dalej i planujemy kolejne inwestycje, o których opowiadaliśmy dziś podczas konferencji prasowej z udziałem Prezydenta miasta, p.o. obowiązki Prezesa MPK Marcina Urbana, radnych miejskich, przedstawicieli Wydziału Transportu, a także dyrekcji MPK, w tym dyrektora Damiana Talagi, odpowiedzialnego za zadania w ramach TORYwolucji. Spotkaliśmy się w miejscu bardzo nieprzypadkowym, bo na pl. Teatralnym, gdzie w rekordowym tempie zrealizowana została pierwsza w tym roku inwestycja w ramach TORYwolucji.

Pierwsza połowa roku pod znakiem wymiany rozjazdów

Na pierwszy ogień idzie jednak skrzyżowanie ulic Pułaskiego i Małachowskiego. Wyłoniony przez przewoźnika wykonawca wymieni rozjazd łączący te ulice. Umowa podpisana zostanie w lutym, a przewidywany czas realizacji prac na tym odcinku to przełom kwietnia i maja. Łączny koszt inwestycji to ponad 1,6 mln zł.

- To pierwszy z dużych remontów, które przeprowadzimy w tym roku. Wiemy, jak bardzo to skrzyżowanie wymaga naszej interwencji, dlatego nareszcie nadchodzi czas, aby poprawić komfort podróży również w tym miejscu – mówi rzecznik MPK Wrocław Mikołaj Czerwiński.

- #TORYwolucja wcale nie dobiegła końca i nadal będziemy remontować naszą infrastrukturę w ramach programu zapoczątkowanego przez ś.p. prezesa MPK Krzysztofa Balawejdera – dodaje dyrektor ds. korporacyjnych i prokurent MPK Wrocław Witold Woźny.

Letnia rewolucja

Umowę na wymianę rozjazdu w ul. Pomorskiej na skrzyżowaniu z Dubois spółka planuje podpisać w marcu, a wykonawca prace planowo ma zakończyć na przełomie lipca i sierpnia. Wykonanie prac pochłonie, według szacunków, 3,5 mln zł. Na swoja kolej czeka również pl. Powstańców Wielkopolskich.

- W kwietniu planujemy podpisać umowę na dostawę rozjazdów i skrzyżowania torowego przeznaczonych do wbudowania na pl. Powstańców Wielkopolskich. W pierwszej kolejności ma być to dostawa łącznie pięciu rozjazdów oraz jednego skrzyżowania czterotorowego. W ramach umowy mamy mieć też możliwość otrzymania dostawy jeszcze dwóch rozjazdów. Dostawa ma się odbyć w okresie od października do listopada. To wszystko będzie kosztować 4 mln zł – tłumaczy zastępca dyrektora zarządzania przewozami ds. infrastruktury Damian Talaga.

Natomiast niebawem, bo 14 lutego, MPK otworzy oferty wykonawców na przebudowanie skrzyżowania torowego wraz z wymianą rozjazdów przy ulicy Piłsudskiego i Świdnickiej. 

Torowisko na Legnickiej doczeka się sporych usprawnień

Bardzo potrzebny jest remont torowiska w ul. Legnickiej. Za ponad 10 mln zł MPK zmodernizuje je wraz z siecią trakcyjną od ul. Zachodniej do Niedźwiedziej. Umowę przewoźnik zamierza podpisać w maju, a prace potrwają w okresie od czerwca do sierpnia.

Wrocławskie MPK wymieni także rozjazd od strony centrum na skrzyżowaniu ul. Legnickiej z Milenijną i wykona modernizację przejazdu na tym odcinku. Tam prace realizowane będą w okresie wakacyjnym i kosztować będą 3 mln zł.

Na tym nie koniec działań w tej części miasta. Wyremontowany zostanie przejazd na skrzyżowaniu ul. Legnickiej z ul. Kwiską i Małopanewską, a na wysokości zajezdni Popowice zamontowane będzie nowy rozjazd. Zwycięzca przetargu na plac budowy wejdzie w lipcu, a prace potrwają do sierpnia. Kosztować mogą około 4 mln zł.

Prace związane z modernizacją przejazdów drogowych odbędą się też w zachodniej części Wrocławia, konkretnie w torowisku na ul. Kosmonautów. Tam zakres remontu obejmuje przejazdy na skrzyżowaniu z ul. Wschowską i Złotnicką. W związku z prawem opcji istnieje także możliwość, że odremontowane zostaną przejazdy na skrzyżowaniu ul. Kosmonautów z Kamiennogórską. Wykonawcę MPK wyłoni w maju, a planowany termin realizacji prac to okres od lipca do sierpnia. Koszt inwestycji to 3 mln zł.

Konserwacja torów – kolejny fragment kluczowego skrzyżowania

W torowisku w ul. Lotniczej, na odcinku 2,7 km – od ul. Milenijnej do ul. Szczecińskiej – MPK wyreguluje tory i podbije podkłady. Analogiczne prace przeprowadzi także w ul. Ślężnej, od pętli Park Południowy do ul. Glinianej. To odcinek 2,2 km. Te roboty potrwają również w okresie wakacyjnym i pochłoną 1,1 mln zł.

W okresie od czerwca do sierpnia na terenie miasta odbędą się również prace związane z napawaniem regeneracyjnym torowisk na łącznej długości blisko 2,4 km. Napawane będzie też 300 sztuk wyeksploatowanych styków do równej powierzchni główki szyny, włącznie z oszlifowaniem. Umowa na tę inwestycję ma zostać podpisana w maju, a jej łączny koszt to 2 mln zł.

Ponadto, w ramach TORYwolucji w 2023 roku ma zostać odremontowanych jeszcze łącznie 5 przejść dla pieszych. W tym celu MPK Wrocław wytypuje miejsca, które najbardziej wymagają wykonania takich prac.

Działamy, wierząc głęboko, że Prezes cieszy się, patrząc na to, jak pięknie rozwija się Wrocław i wrocławskie niebieskie tramwaje.

To właśnie w jednym z nich, w naszym pięknym Moderusie, odbyła się dzisiejsza konferencja prasowa.

A więc, wszyscy na pokładzie?

Kierunek: TORYwolucja!