Ikona standardu tekstu prostego

#TORYwolucja - wiele zadań za nami, wiele jeszcze w planach!

Wkraczamy w nowy rok z nową energią i planami na poprawę stanu torowisk we Wrocławiu. Ostatnie lata #TORYwolucji przyniosły efekty, a my z zapałem działamy dalej!

W 2023 roku sfinalizujemy, m.in. takie inwestycje jak wymiana rozjazdów na skrzyżowaniu pl. Powstańców Wielkopolskich z ul. Trzebnicką oraz przebudowa połączenia z zajezdnią Ołbin. Zmodernizujemy także torowisko wraz z siecią trakcyjną w ul. Legnickiej od ul. Zachodniej do ul. Niedźwiedziej i wymienimy rozjazdy na skrzyżowaniu ul. Pułaskiego z Małachowskiego, ul. Świdnickiej i ul. Piłsudskiego, a także ul. Legnickiej z ul. Milenijną wraz z modernizacją przejazdu. W planach jest również remont pięciu przejść dla pieszych.

W nadchodzącym roku na wszystkie inwestycje w ramach TORYwolucji przewidziany jest budżet w wysokości blisko 82 mln zł.

To kontynuacja szeroko zakrojonych prac modernizacji torowisk, prowadzonych w mieście od trzech lat - w ramach programu zrealizowaliśmy do tej pory blisko 50 inwestycji wartych ponad 240 mln zł.

W samym poprzednim roku przeprowadziliśmy 19 ważnych inwestycji torowych, których łączna wartość to ponad 91 mln złotych. 

- Ciągła poprawa stanu wrocławskich torowisk jest jednym z naszych priorytetów. Program TORYwolucja z powodzeniem realizujemy już od trzech lat, przeznaczając na niego ponad 80 milionów złotych rocznie – mówił podczas poświęconej programowi konferencji prasowej Prezydent Wrocławia Jacek Sutryk - To nie tylko remonty torów, ale także sieci trakcyjnej, zwrotnic i rozjazdów. To wszystko, by podróżowanie tramwajami było dla mieszkańców zarówno wygodne, jak i bezpieczne.

Prace prowadzone są tak, aby możliwie jak najbardziej ograniczać wynikające z nich utrudnienia w ruchu. W kluczowych punktach miasta MPK podzieliło je na etapy, dzięki czemu nie było konieczności zamykania newralgicznych skrzyżowań.

- Chciałbym bardzo serdecznie podziękować wszystkim, którzy przyczynili się do realizacji inwestycji w tym roku. Mieszkańcom Wrocławia natomiast za wyrozumiałość i cierpliwość, radnym miejskim za fundusze, panu prezydentowi Jackowi Sutrykowi za ogromne wsparcie, a moim współpracownikom i naszym podwykonawcom za zaangażowanie i wykonaną pracę – mówi Krzysztof Balawejder, prezes MPK Wrocław.

Liczby nie kłamią

W ramach zeszłorocznej TORYwolucji zrealizowane zostały takie inwestycje, jak wspomniane już wymiana rozjazdów i skrzyżowania torów na pl. Jana Pawła II oraz modernizacja torowiska na pl. Kościuszki wraz z torowiskiem do ul. Piłsudskiego i rozjazdem w ul. Świdnicką. Ponadto wymienione zostały także rozjazdy w węźle most Zwierzyniecki – Mickiewicza, na pl. Dominikańskim od ul. Kazimierza Wielkiego, w kierunku ul. Widok, w węźle rozjazdowym przy zajezdni Borek, na skrzyżowaniach ul. Słowiańskiej z ul. Jedności Narodowej, ul. Nowowiejskiej z ul. Jedności Narodowej, ul. Pomorskiej z Dubois oraz ul. Piłsudskiego ze Stawową. MPK wymieniło także m.in. zwrotnice oraz nawierzchnię na przystanku tramwajowo-autobusowym „Ogród Botaniczny” i wykonało modernizację torowiska przy al. J. Kochanowskiego od mostu Szczytnickiego do al. Różyckiego.

- Dzięki wykonanym wymianom zwrotnic, mając też na uwadze to, co działo się w latach poprzednich, byliśmy gotowi na nadejście zimy i związane z tym ryzyko – zapewnia Krzysztof Balawejder, prezes MPK Wrocław - Ponad 80-proc. spadek liczby wykolejeń, który zanotowaliśmy w tym roku, dowodzi temu, że wykonywane przez nas prace przynoszą efekty.

TORYwolucja 2022 w liczbach:

- 19 zrealizowanych inwestycji torowych

- 48 wymienionych zwrotnic

- 31 wymienionych rozjazdów

- 6 987 wymienionych metrów toru pojedynczego

- 1 628 metrów kwadratowych zrealizowanych zielonych torowisk

- ponad 91 milionów zł wydanych na realizację zadań

Działamy dalej!